Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Belgelendirme Birimi (BelgeCBS)
Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Belgelendirme Birimi (BelgeCBS)

CBS Uzmanı (Seviye 6) Teorik Sınav Duyurusu

05 Ekim 2023

Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı (Seviye 6) Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavının ilk aşaması olan teorik sınavlar 04 Kasım 2023 Cumartesi günü saat 14.00'de yapılacak olup, başvurular 26.10.2023 - 30.10.2023 tarihleri arasında alınacaktır.

GENEL BİLGİLENDİRME:

Adayların belge almaya hak kazanabilmeleri için A1/T1, A2/T1, A3/T1 teorik sınavları ile A3/P1 performansa dayalı sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir.

Daha sonra yapılacak olan A3/P1 performansa dayalı sınava katılabilmek için A3/T1 teorik sınavından başarılı olma şartı aranacaktır. 

Adaylar teorik sınavlara, online sınav sistemine e-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak kendileri için ayrılmış bilgisayarlarda gireceklerdir.

Başvurular, 26.10.2023 - 30.10.2023 tarihleri arasında https://belgecbs.csb.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet girişi ile yapılacaktır. Sisteme giriş yapabilmek için e-devlet bilgilerinin güncellenmesi/güncel olması gerekmektedir. e-Devlet kapısı üzerinden alınan tüm başvurular, başvuru sahiplerinin yasal sorumluluğunda olup, başvuru sırasında verilen tüm bilgi, beyan, taahhüt ve seçimlerin doğruluğu başvuru sahibince kabul edilmiş ve onaylanmış sayılır.

BAŞVURU ŞARTLARI

 • Sınava başvuru için en az lisans düzeyinde mezuniyet şartı aranmaktadır.
 • Aday Başvuru Formu sistem üzerinden doldurulup onaylanacaktır, ayrıca çıktısı alınmayacaktır.
 • PBB-FRM-016 Belgelendirme Sözleşmesi sistem üzerinden onaylanacaktır, ayrıca çıktısı alınmayacaktır.
 • e-Devlet üzerinden sisteme girilerek yapılan onaylamalar ilgili dokümanlarda ıslak imza yerine geçer.
 • Başvuru sahipleri, Aday Portalı’na giriş yaptıktan sonra portalda tanımlı olan belgelendirme sınavını, katılacağı yeterlilik birimlerini, uygulama sınavlarında tercih edeceği yazılımı ve varsa istenen diğer bilgileri seçerek sınav başvurusu oluşturacaktır. Başvuru yöntemi için tıklayınız.
 • Sistemden üzerinden onaylananlar haricinde başvuru esnasında talep edilen diğer dokümanlar (diploma, engel durumu varsa bunu gösteren sağlık raporu vb.) taranarak Aday Portalına istenilen formatlarda yüklenecektir. İhtiyaç halinde sağlık raporu doğrulama amaçlı olarak başvuru sahibinden talep edilebilir.
 • Başvuru ücreti https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hizmet-alimi-basvurusu adresinde e-Devlet üzerinden gerekli bilgiler girilerek alınacak başvuru numarası ile Türkiye Halk Bankası A.Ş. de açılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına elden yatırılacak veya kredi kartı ile ödenebilecektir. Başvuru tarihlerinde e-Devlet üzerinden başvurunuzu yapmadan başvuru ücretini ödemeyiniz. Ödenen ücrete ait dekont belgecbs@csb.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir. Başvuruda bulunan adayın, sınav ücreti ödemesini sınav başvuru zamanından 2 gün sonraya kadar yapmaması durumunda başvurusu iptal edilecektir.. Ödeme yöntemi için tıklayınız.
 • Başvuru aşamalarının tümünü yerine getiren başvuru sahiplerinin sistem üzerinden başvurularını onaylanacak ve sonlandıracakladır. Başvuru sahibi tarafından onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvurular, BelgeCBS tarafından onaylandıktan sonra, adayın sınava gelmemesi veya ulusal yeterliliklerde tanımlanan süreler içinde sınavların teorik bölümlerinden başarılı olamadığı için performansa dayalı sınava katılamaması durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.
 • Onaylanmayan başvuruların sahiplerine sınav ücretleri iade edilir. Ücret iadelerinin yapılmasına yönelik duyurular BelgeCBS web sayfasında ilan edilecektir.
 • Başvuru sahibi imzaladığı sözleşme gereği sunduğu tüm bilgi ve belgelerin doğruluğunu kabul etmiş sayılır. Bu nedenle sisteme yüklenen evraklarda sahtecilik yaptığı tespit edilenlerin sınavı geçersiz sayılır ve haklarında yasal işlem yapılır.
 • Sınav öncesinde BelgeCBS web sayfası ve/veya epostalar aracılığı ile gerekli diğer bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Sınav Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ana hizmet binasında yer alan BelgeCBS Sınav Merkezinde yapılacaktır.
 • Başvurular e-Devlet kapısı üzerinden alınacaktır, e-Devlet şifrenizi almayı unutmayınız.
 • Sınav ücretlerine MYK belge masraf karşılığı (300 TL.) dahil değildir.
 • BelgeCBS Birimi, sınav tarihlerinde değişiklik yapma ve 10 başvurudan az olması durumunda sınavı erteleme veya iptal etme hakkına sahiptir. 

Sınav ücretleri ve diğer kurallara ait bilgiler için tıklayınız.

Sınav kuralları için tıklayınız.

Başvuru koşulları için tıklayınız.

Daha detaylı bilgi için 0 (312) 410 20 59 ve 0 (312) 287 29 45 no'lu telefonlardan arayabilir ya da belgecbs@csb.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır