Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Belgelendirme Birimi (BelgeCBS)
Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Belgelendirme Birimi (BelgeCBS)

 - Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı (Seviye 6) Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav başvurusu için en az lisans seviyesinde mezuniyet şartı aranmaktadır. 

 - Coğrafi Bilgi Sistemleri Operatörü (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav başvurusu için herhangi bir mezuniyet şartı yoktur. 

 - Sınav başvuruları, aksi sınav/başvuru ilan ve duyuruları ile belirtilmedikçe, e-devlet üzerinden yasal kimlik doğrulaması yapılmak suretiyle Aday Portalı üzerinden yapılır.

 - Başvuru sahipleri, portalda yer alan tüm bilgi alanlarını (kimlik bilgileri, eğitim durumu, ikametgâh bilgileri, iletişim bilgileri, işveren bilgileri vb.) doğru ve eksiksiz olarak sisteme girmek, kontrol etmek ve güncelliğini sağlamakla yükümlüdür.

 - Başvuru sahipleri, Aday Portalı’na giriş yaptıktan sonra portalda tanımlı olan belgelendirme sınavını, katılacağı yeterlilik birimlerini, uygulama sınavlarında tercih edeceği yazılımı ve varsa istenen diğer bilgileri seçerek sınav başvurusu oluşturur.

 - Başvurunun tamamlanması için başvuru sahiplerinin başvurusunu ve Belgelendirme Sözleşmesi’ni onaylaması gereklidir. 

 

    Sınav Başvurularını ;

1- https://turkiye.gov.tr adresinden Kamu Kurumları altında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “BelgeCBS  Belgelendirme Portalı Giriş” linkine tıklayarak veya 

2- https://belgecbs.csb.gov.tr  adresinden e-devlet şifreniz ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.