Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Belgelendirme Birimi (BelgeCBS)
Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Belgelendirme Birimi (BelgeCBS)

CBS Uzmanı (Seviye 6) Performansa Dayalı Sınav Duyurusu

30 Ekim 2023

Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı (Seviye 6) Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavının ikinci aşaması olan performansa dayalı sınav 25 Kasım 2023 Cumartesi günü saat 10.00'da yapılacak olup, başvurular 13.11.2023 - 17.11.2023 tarihleri arasında alınacaktır.

GENEL BİLGİLENDİRME:

Adayların A3/P1 performansa dayalı sınava başvuruda bulunabilmeleri için; A3/T1 teorik sınavına girmiş ve başarılı olmuş olmaları gerekmektedir.

A3/P1 performansa dayalı sınav için adaylar, sınav başvurusunda tercih ettikleri veya diğer yazılımları ve kendilerine sınav mekânında sağlanan donanım ile veri setlerini kullanarak sınav sorularına/senaryosuna uygun uygulamalar gerçekleştireceklerdir. Adayların A3/P1 performansa dayalı sınavdan başarılı sayılabilmeleri için 16UY0255-6 Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı (Seviye 6) Ulusal Yeterliliği A3/P1 Biriminin ekinde yer alan Beceri ve Yetkinlikler listesinde belirtilen kritik adımların başarılması zorunlu olup, toplamda geçer not (80) alınsa bile kritik adımların herhangi birinden başarılı olunamaması durumunda adaylar performansa dayalı sınavdan başarısız sayılacaktır. .

Başvurular, 13.11.2023 - 17.11.2023 tarihleri arasında  https://belgecbs.csb.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet girişi ile yapılacaktır. Sisteme giriş yapabilmek için e-devlet bilgilerinin güncellenmesi/güncel olması gerekmektedir. e-Devlet kapısı üzerinden alınan tüm başvurular, başvuru sahiplerinin yasal sorumluluğunda olup, başvuru sırasında verilen tüm bilgi, beyan, taahhüt ve seçimlerin doğruluğu başvuru sahibince kabul edilmiş ve onaylanmış sayılır.

BAŞVURU ŞARTLARI

 • Sınava başvuru için A3/T1 teorik sınavından başarılı olma şartı aranmaktadır.
 • Aday Başvuru Formu sistem üzerinden doldurulup onaylanacaktır, ayrıca çıktısı alınmayacaktır.
 • PBB-FRM-016 Belgelendirme Sözleşmesi sistem üzerinden onaylanacaktır, ayrıca çıktısı alınmayacaktır.
 • e-Devlet üzerinden sisteme girilerek yapılan onaylamalar ilgili dokümanlarda ıslak imza yerine geçer.
 • Başvuru sahipleri, Aday Portalı’na giriş yaptıktan sonra portalda tanımlı olan belgelendirme sınavını, katılacağı yeterlilik birimini, uygulama sınavlarında tercih edeceği yazılımı ve varsa istenen diğer bilgileri seçerek sınav başvurusu oluşturacaktır. Başvuru yöntemi için tıklayınız.
 • Sistemden üzerinden onaylananlar haricinde başvuru esnasında talep edilen diğer dokümanlar (diploma, engel durumu varsa bunu gösteren sağlık raporu vb.) taranarak Aday Portalına istenilen formatlarda yüklenecektir. İhtiyaç halinde sağlık raporu doğrulama amaçlı olarak başvuru sahibinden talep edilebilir.
 • Başvuru ücreti https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hizmet-alimi-basvurusu adresinde e-Devlet üzerinden gerekli bilgiler girilerek alınacak başvuru numarası ile Türkiye Halk Bankası A.Ş. de açılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına elden yatırılacak veya kredi kartı ile ödenebilecektir. Başvuru tarihlerinde e-Devlet üzerinden başvurunuzu yapmadan başvuru ücretini ödemeyiniz. Ödenen ücrete ait dekont belgecbs@csb.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir. Başvuruda bulunan adayın, sınav ücreti ödemesini sınav başvuru zamanından 2 gün sonraya kadar yapmaması durumunda başvurusu iptal edilecektir. Ödeme yöntemi için tıklayınız.
 • Başvuru aşamalarının tümünü yerine getiren başvuru sahipleri sistem üzerinden başvurularını onaylanacak ve sonlandıracakladır. Başvuru sahibi tarafından onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvurular, BelgeCBS tarafından onaylandıktan sonra, adayın sınava gelmemesi durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.
 • Onaylanmayan başvuruların sahiplerine sınav ücretleri iade edilir. Ücret iadelerinin yapılmasına yönelik duyurular BelgeCBS web sayfasında ilan edilecektir.
 • Başvuru sahibi imzaladığı sözleşme gereği sunduğu tüm bilgi ve belgelerin doğruluğunu kabul etmiş sayılır. Bu nedenle sisteme yüklenen evraklarda sahtecilik yaptığı tespit edilenlerin sınavı geçersiz sayılır ve haklarında yasal işlem yapılır.
 • Sınav öncesinde BelgeCBS web sayfası ve/veya epostalar aracılığı ile gerekli diğer bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Sınav Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ana hizmet binasında yer alan BelgeCBS Sınav Merkezinde yapılacaktır.
 • Başvurular e-Devlet kapısı üzerinden alınacaktır, e-Devlet şifrenizi almayı unutmayınız.
 • Sınav ücretlerine MYK belge masraf karşılığı (300 TL.) dahil değildir.
 • BelgeCBS Birimi, sınav tarihlerinde değişiklik yapma ve 10 başvurudan az olması durumunda sınavı erteleme veya iptal etme hakkına sahiptir. 

Sınav ücretleri ve diğer kurallara ait bilgiler için tıklayınız.

Sınav kuralları için tıklayınız.

Başvuru koşulları için tıklayınız.

Daha detaylı bilgi için 0 (312) 410 20 59 ve 0 (312) 287 29 45 no'lu telefonları arayabilir ya da belgecbs@csb.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır