Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Belgelendirme Birimi (BelgeCBS)
Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Belgelendirme Birimi (BelgeCBS)

24 Kasım – 01 Aralık 2018 tarihlerinde yapılacak CBS Operatörü (Seviye 4) Belgelendirme Sınav Duyurusu

26 Ekim 2018

24 Kasım – 01 Aralık 2018 tarihlerinde yapılacak Coğrafi Bilgi Sistemleri Operatörü (Seviye 4) Belgelendirme Sınav Duyurusu

GENEL BİLGİLENDİRME:

Coğrafi Bilgi Sistemleri Operatörü (Seviye 4) (Rev. No:00) Belgelendirme sınavı 24 Kasım 2018 tarihinde teorik sınav, 01 Aralık 2018 tarihinde performans sınavı olmak üzere iki oturumda gerçekleştirilecektir. A2/P1 Performans sınavına katılabilmek için A2/T1 sınavından başarılı olma şartı aranacaktır. 

Adaylar teorik sınava kendileri için ayrılmış bilgisayarlarda, online sınav sistemine e-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak gireceklerdir.

A2/P1 Performans sınavı için adaylar, sınav başvurusunda tercih ettikleri veya diğer yazılımları ve kendilerine sınav mekânında sağlanan donanım ile veri setlerini kullanarak sınav sorularına/senaryosuna uygun uygulamalar gerçekleştireceklerdir. A2/P1 biriminin ekinde yer alan BY listesinde yer alan kritik adımların başarılması zorunlu olup, toplamda geçer not alınsa bile kritik adımların herhangi birinden başarılı olunamaması durumunda adaylar sınavın bu bölümünden başarısız kabul edileceklerdir.

Başvurular, 06.11.2018 - 14.11.2018 tarihleri arasında https://belgecbs.csb.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet girişi ile yapılacaktır. Sisteme giriş yapabilmek için e-devlet bilgilerinin güncellenmesi/güncel olması gerekmektedir. e-Devlet kapısı üzerinden alınan tüm başvurular, başvuru sahiplerinin yasal sorumluluğunda olup, başvuru sırasında verilen tüm bilgi, beyan, taahhüt ve seçimlerin doğruluğu başvuru sahibince kabul edilmiş ve onaylanmış sayılır.

BAŞVURU ŞARTLARI

 • Aday Başvuru Formu sistem üzerinden doldurulup onaylanacaktır, ayrıca çıktısı alınmayacaktır.
 • PBB-FRM-016 Belgelendirme Sözleşmesi sistem üzerinden onaylanacaktır, ayrıca çıktısı alınmayacaktır.
 • e-Devlet üzerinden sisteme girilerek yapılan onaylamalar ilgili dokümanlarda ıslak imza yerine geçer.
 • Başvuru sahipleri, Aday Portalı’na giriş yaptıktan sonra portalda tanımlı olan belgelendirme sınavını, katılacağı yeterlilik birimlerini, uygulama sınavlarında tercih edeceği yazılımı ve varsa istenen diğer bilgileri seçerek sınav başvurusu oluşturacaktır. Başvuru yöntemi için tıklayınız.
 • Sistemden üzerinden onaylananlar haricinde başvuru esnasında talep edilen diğer dokümanlar (engel durumu varsa bunu gösteren sağlık raporu vb.) taranarak Aday Portalı’na istenilen formatlarda yüklenecektir. İhtiyaç halinde sağlık raporu doğrulama amaçlı olarak başvuru sahibinden talep edilebilir.
 • Başvuru ücreti https://basvuru.csb.gov.tr/ adresinde gerekli bilgiler girilerek alınacak başvuru numarası ile Türkiye Halk Bankası A.Ş. de açılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına elden yatırılacaktır. Ödenen ücret Halk Bankasından otomatik olarak sisteme yüklenmektedir. Aday Portalı’na ayrıca bir dekont yüklenmeyecektir. Başvuru tarihlerinde e-Devlet üzerinden başvurunuzu yapmadan başvuru ücretini ödemeyiniz. Ödeme yöntemi için tıklayınız.
 • Başvuru aşamalarının tümünü yerine getiren başvuru sahipleri sistem üzerinden başvurularını onaylanacak ve sonlandıracakladır. Başvuru sahibi tarafından onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvurular, BelgeCBS tarafından onaylandıktan sonra, adayın sınava gelmemesi veya ulusal yeterliliklerde tanımlanan süreler içinde sınavların teorik bölümlerinden başarılı olamadığı için performansa dayalı sınavlara katılamaması durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.
 • Onaylanmayan başvuruların sahiplerine sınav ücretleri iade edilir. Ücret iadelerinin yapılmasına yönelik duyurular BelgeCBS web sayfasında ilan edilecektir.
 • Başvuru sahibi imzaladığı sözleşme gereği sunduğu tüm bilgi ve belgelerin doğruluğunu kabul etmiş sayılır. Bu nedenle sisteme yüklenen evraklarda sahtecilik yaptığı tespit edilenlerin sınavı geçersiz sayılır ve haklarında yasal işlem yapılır.
 • Sınav öncesinde BelgeCBS web sayfası ve/veya epostalar aracılığı ile gerekli diğer bilgilendirmeler yapılacaktır.
 • Sınav Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ana hizmet binasında yer alan BelgeCBS Sınav Merkezinde yapılacaktır.
 • Başvurular e-Devlet kapısı üzerinden alınacaktır, e-Devlet şifrenizi almayı unutmayınız.
 • Sınav ücretlerine MYK belge masraf karşılığı (150 TL.) dahil değildir.

Sınav ücretleri ve diğer kurallara ait bilgiler için tıklayınız.

Sınav kuralları için tıklayınız.

Başvuru koşulları için tıklayınız.

Daha detaylı bilgi için 0312-4102059 ve 4102447 no'lu telefonları arayabilir ya da belgecbs@csb.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır